Hasonlítsuk össze a HP jelenlegi csúcskategóriás notebookját az Apple hasonló kategóriájú gépével. Az összehasonlításban megpróbálom kerülni a Windows vs. OS X összevetést és inkább a hardverre koncentrálni.
A tesztalanyok:
- HP Elitebook 8530W, 4GB DDR2, 2.53 Ghz Core2Duo (T9400), Quadro FX N770M, 15.4'' kijelző (1680x1050)
- Macbook Pro (non-unibody) 4GB DDR2, 2.4 Ghz Core2Duo (T8300), Geforce 8600M GT, 15.4'' kijelző (1440x900)
Látható, hogy a hardverben nincs túl sok különbség, a HP-ben egy picit újabb proci, erősebb videó kártya van, de mindehez nagyobb kijelző felbontás társul. Elmondható tehát, hogy a HP tisztán a számokat nézve erősebb gép, persze azt is hozzá kell tenni, hogy az ellenfél MBP az előző generációs modell.
Árban nincs nagy eltérés a két modell felszereltségtől függően 500.000 forint fölött van picivel, illetve a MBP annak idején a kedvező dollár árfolyam miatt jóval olcsóbb volt.
Külső
A képeken szemmel látható, mennyivel kisebb és könnyedebb és jelenség az Apple gépe, ami súlyban is jelentkezik, 35 dekával könnyebb az Apple gépe, ami már érezhető különbség. Bár a HP is igyekezett prémium anyagokat használni a felső kategóriás gépen érezni, hogy nem sikerült mindenhol hozni a színvonalat. A HP gépen a csuklótámasz, valamint a kijelző másik oldala teljesen alumínium, míg a MBP háza lényegében teljesen fémből készült ami jóval magasabb minőségi érzetet kelt.
A full alu design egy jóval egységesebb letisztultabb és átgondoltabb megjelenést biztosít az Apple gépnek, míg a HP-n a fekete és az alu színek váltakozása, valamint a sok műanyag rész ront az összhatáson. Összességében nem meglepő az, hogy külső design-ban az Apple a nyerő. Tudjuk jól, hogy ez a cupertinóiaknak nagyon erős oldaluk. Ráadásul az újabb szériával még tovább javították a MBP megjelenését. A lentebb található második képnél le sem lehetne tagadni, hogy hatott a HP-re az Apple design.
Csatlakozók:
HP: 4xUSB, 1xVGA, 1xHDMI, 1xeSata, 1xFireWre, 1xSD, 1xExpressCard, 1xGigabit Lan, 1xModem
MBP: 2xUSB, 1xDVI, 2xFireWire (400+800), 1xExpressCard, 1xGigabit Lan
Látható, hogy a csatlakozó háborút kiütéssel nyeri a HP. Bár ma már a modem csatlakozást feleslegesnek tartom, örülnék ha a MBP-n is több USB, valamint kártyaolvasó is helyet kapott volna.
Extrák:
EliteBook: ujjlenyomat olvasó, érintésérzékeny vezérlő gombok, olvasó LED, webkamera, bluetooth, wifi (a/b/g/n), dual layer dvd-rw
MBP: Magsafe töltő, multi-touch trackpad, megvilágított billentyűzet, webkamera, bluetooth, wifi (a/b/g/n), dual layer slot-in dvd-rw, apple remote
Az extrák terén már nem egyértelmű a helyzet. Az ujjlenyomat olvasó egy jópofa dolog ha sokan használják a gépet, de nem tartom különösen fontos dolognak. Az érintésérzékeny wifi ki-be és hangerő gombok csak felesleges cicsa, meg lehet nézni az Apple megoldását, ahol a soha nem használt F-gombok töltik be ezt a funkciót. Ha pedig egy hónapban egyszer mégis kell valamiért F1-et nyomni, akkor azt az Fn billentyűvel megtehetjük. A HP megoldása azért sokkal elegánsabb a szokásos laptop megoldásoknál, de az Apple féle minimalista és nagyon funkcionális megoldást nem éri el. A webkamera-bluetoot-wifi-dvd-rw-ről nem beszélnék ezek alap dolgok egy ilyen kategóriájú gépnél. Azért azt megjegyezném, hogy mennyivel jobb egy notebook esetében a slot-in-es dvd megoldás amikor szépen beszívja lemezt és a billentyűzet egy gombjára kiadja. A legtöbb laptopon a mai napig kiköpi a laptop a tálcát, be kell pattintani a lemezt és visszatolni az egészet. Pont úgy, mint az 1X-es Mitsumi CD olvasóm (ESCOM-ba vettem 25 ezerért!), amin a 7th Guest-et játszottam kb. 15 évvel ezelőtt. Nem értem miért nem lépünk már túl ezen.
A HP laptop tetején egy gombot megnyomva kipattan a képernyő tetején egy kis lap és előtűnik egy LED ami a billentyűzet felső részét világítja. Ez gondolom azért van, hogy vak sötétben is legyen valami fény, de persze vak sötétben alig érzékelni a LED hatását, mert maga a képernyő ad egy csomó fényt. Ehhez képest az Apple alulról világított billentyűzete űrtechnikának tűnik. Persze nem az, és egyre több nem Apple notebookon is kezd feltűnni ez a technológia ami örömteli, mert nagyon jó dolog.
A HP gép töltője lényegében egy fekete féltégla, a végén egy hengeres fém csatlakozóval. Ehhez képest az Apple gép filigrán fehér doboza (ami moduláris, tehát lehet a dobozra hosszabbítót rakni, vagy konnektor villát) és a mágneses csatlakozó sokkal kulturáltabb megoldás. Egyrészt kényelmesebb, másrészt védi a gépet attól, hogy lerántsák az asztalról. Ennek megfelelően gondolom drágább is egy Apple töltő, de szerintem egy 500.000 Ft-os gépnél az, hogy a plusz töltő 28 vagy 19 ezer forint nem meghatározó.
És elérkeztünk a touchpadhez. Hát, itt szavakkal nehéz leírni az Apple fölényét. elég annyit mondani, hogy ha az Apple gépet használom nem jut eszembe egeret bedugni, a HP esetében a touchpad egy szükség megoldás amivel végülis lehet boldogulni ha nincs egér a közelben. De tényleg, csak nézzük meg a képet lent. Ráadásul egy milyen mutató-pöcköt is kapott a HP gépe ami a billentyűk között foglal helyet. Nem tudom ki használ ilyet de gyanítom senki. Viszont ehhez kis kellenek gombok amik a touchpad fölé kerültek. Így a touchpad alatt van három gomb, fölötte három gomb. Az Appe gépen a touchpad alatt van egyetlen nagy gomb. Minimalista és jobban használható megoldás. Az Apple touchpad-je sokkal érzékenyebb, és a multi-touch miatt klasszisokkal jobban használhatóbb és a területe és vagy kétszer akkora, de erről már írtam korábban. Reménykedtem, hogy a HP összeszedi magát a touchpad fronton, de alig javult valamit egy 3 évvel ezelőtti géphez képest. A touchpad oldala kapott gördítő sávot, de mivel a touchpad túl pici (legalábbis Apple-höz képest) ezért tovább csökkenti a hasznos területet. Ráadásul ha használni akarjuk akkor fel kell emelni a mutató ujjunkat és rárakni a középső ujjunkat, görgetni majd vissza. Működik, de nem természetes, mint az Apple féle két ujjas görgetés. És a új gépeken az Apple még tovább növelte a touch pad felületét, illetve további multi-touch funkciókat adott a gépnek, mert tudja, hogy ez az irány. Várom már, hogy a többi gyártó mikor ébred már rá erre. Persze gondolom nincsenek könnyű helyzetben, hiszen a multi-touch technológiát gondolom kőkemény szabadalom védi...
Összegzés
A végső következtetésem az, hogy az Apple gépe a mindennapokban sokkal jobban és kényelmesebben használható, főleg ha hozzá vesszük az OS X nyilvánvaló előnyeit a Vista-hoz képest (Csak egy példa: A Vista nem tud egy nyamvadt PDF-et megnyitni miután feltelepült, és az Adobe programja jelenleg 41 megabyte). Hozzám sokkal közelebb áll az Apple minimalista letisztult vonalvezetése, bár a HP sem mondható csili-vili agyon ledezett gépnek, de a képeken azért látszik a különbség. A HP gép rámutat arra, hogy az Apple gépe messze nem tökéletes. Itt elsősorban a csatlakozók terén mutatott fölényére gondolok. Nagyon jó lenne több USB, és egy kártyaolvasónak is tudnék örülni, ami még a legújabb Apple gépeken sincs. A HDMI is ismeretlennek tűnik az Apple berkeiben, helyette feltaláltak egy új mini-display port csatlakozót. Ha újra döntenem kéne, akkor ismét inkább a Magsafe töltő és a multi-touch touchpad, és a világítós billentyű előnyeti választanám, mert ezeket nap mint nap használom, és a mindennapi használatot teszik élvezetessé, míg a kártyaolvasó és a 3. 4. USB hiányát mondjuk két havonta egyszer érzem problémásnak. Számomra tehát pusztán a vas alapján is szimpatikusabb a Macbook Pro. Az OS X pedig végképp eldönti a kérdést, hogy számomra melyik a jobb gép a kettő közül.
Utolsó kommentek